Westerplatte

Westerplatte to półwysep znajdujący się na terenie Gdańska. Nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego i oznacza "zachodnią płytę". 1 września 1939 roku wojska III Rzeszy zaatakowały Wojskową Składnicę Tranzytową w Wolnym Mieście Gdańsku, która znajdowała się na terenie Westerplatte - wydarzenie to uznawane jest przez historyków za początek II wojny światowej.

Ataku dokonała kompania szturmowa Kriegsmarine, która przypłynęła w okolicę Westerplatte kilka dni wcześniej na pokładzie okrętu Schleswig-Holstein z "kurtuazyjną wizytą". Ostrzał z dział okrętu, który nastąpił 1 września 1939 roku o godz. 4:45 jest symbolem rozpoczęcia II wojny światowej.

Od 2 września Niemcy prowadzili nie tylko ostrzał artyleryjski z pancernika i dział polowych, ale także nalot z powietrza, ostrzał przez torpedowiec i szturm przez oddziały kompani marynarki wojennej.

Niemcy szacowali, że Polacy będą w stanie walczyć przez 6 godzin, podczas gdy obrona Westerplatte pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego, a następnie przez kpt. Franciszka Dąbrowskiego trwała 7 dni. Straty po stronie niemieckiej wyniosły około 300-400 zabitych żołnierzy, podczas gdy po polskiej stronie zginęło zaledwie 15 osób. Postawa i determinacja żołnierzy broniących Westerplatte przyniosła im sławę i szacunek. W dowód uznania Niemcy pozwolili mjr. Sucharskiemu zatrzymać w niewoli szablę. Przy wejściu do portu znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża - jest to 25-metrowej wysokości rzeźba umiejscowiona na kopcu, ozdobiona płaskorzeźbami. Pomnik został odsłonięty w 1966 roku.

Zobacz inne atrakcje

Gdańsk: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami