Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku to nie tylko siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ale także przepiękna gotycko-renesansowa budowla, jeden z ważniejszych zabytków w Gdańsku.

Ratusz jest położony na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Ze swoją 82-metrową wieżą zegarową, ratusz jest drugim po Bazylice Mariackiej, co do wysokości budynkiem w Gdańsku. Jego sylwetka zdecydowanie odznacza się w panoramie miasta.

Ratusz został wybudowany w latach 1327-1336, ale był wtedy znacznie mniejszym i skromniejszym budynkiem. W swojej historii doczekał się on wielokrotnie rozbudowy i przebudowy. Przy każdej z nich pracowali wybitni artyści i rzemieślnicy, w tym wielu pochodzących z Niderlandów. W trakcie II wojny światowej z wnętrza ratusza ewakuowano cenne zabytki. Wróciły one na swoje miejsce dopiero w 1970 roku, kiedy zakończyła się odbudowa ratusza po bardzo poważnych zniszczeniach dokonanych podczas wkroczenia Armii Czerwonej.

Ratusz Głównego Miasta Gdańska jest budowlą trzykondygnacyjną, z wieżą zegarową zakończoną hełmem. Na hełmie znajduje się posąg króla Zygmunta Augusta, a w wieży instrument o nazwie karylion, będący zespołem 37 dzwonów. Dzwony zostały umieszczone w wieży w 2000 roku, są repliką XVII-wiecznego instrumentu. Oprócz tradycyjnego zegara ze wskazówkami, na wieży zegarowej ratusza znajduje się również zegar słoneczny z XVI wieku.

Na pewno warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy przepiękne sale wewnątrz ratusza. Wśród nich są m.in. "Wielki Krzysztof" - dawne archiwum oraz skarbiec chroniony grubymi murami i masywnymi drzwiami z XIV wieku, Wielka Sala Rady (Sala Czerwona) - imponująca, bogata w zdobienia i obrazy, niegdyś główne miejsce posiedzeń Rady Miasta, czy Wielka Sala Wety (Sala Biała), która pełniła rolę sali tronowej podczas wizyt monarchów w Gdańsku.

Zobacz inne atrakcje

Gdańsk: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami