Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku to nie tylko siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ale także przepiękna gotycko-renesansowa budowla, jeden z ważniejszych zabytków w Gdańsku.
Ratusz jest położony na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Ze swoją 82-metrową wieżą zegarową, ratusz jest drugim po Bazylice Mariackiej, co do wysokości budynkiem w Gdańsku. Jego sylwetka zdecydowanie odznacza się w panoramie miasta.
Ratusz został wybudowany w latach 1327-1336, ale był wtedy znacznie mniejszym i skromniejszym budynkiem. W swojej historii doczekał się on wielokrotnie rozbudowy i przebudowy. Przy każdej z nich pracowali wybitni artyści i rzemieślnicy, w tym wielu pochodzących z Niderlandów.
W trakcie II wojny światowej z wnętrza ratusza ewakuowano cenne zabytki. Wróciły one na swoje miejsce dopiero w 1970 roku, kiedy zakończyła się odbudowa ratusza po bardzo poważnych zniszczeniach dokonanych podczas wkroczenia Armii Czerwonej.
Ratusz Głównego Miasta Gdańska jest budowlą trzykondygnacyjną, z wieżą zegarową zakończoną hełmem. Na hełmie znajduje się posąg króla Zygmunta Augusta, a w wieży instrument o nazwie karylion, będący zespołem 37 dzwonów. Dzwony zostały umieszczone w wieży w 2000 roku, są repliką XVII-wiecznego instrumentu. Oprócz tradycyjnego zegara ze wskazówkami, na wieży zegarowej ratusza znajduje się również zegar słoneczny z XVI wieku.
Na pewno warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy przepiękne sale wewnątrz ratusza. Wśród nich są m.in. "Wielki Krzysztof" - dawne archiwum oraz skarbiec chroniony grubymi murami i masywnymi drzwiami z XIV wieku, Wielka Sala Rady (Sala Czerwona) - imponująca, bogata w zdobienia i obrazy, niegdyś główne miejsce posiedzeń Rady Miasta, czy Wielka Sala Wety (Sala Biała), która pełniła rolę sali tronowej podczas wizyt monarchów w Gdańsku.