Długi Targ

Długi Targ w Gdańsku to przedłużenie reprezentacyjnej ulicy miasta - ulicy Długiej, wraz z którą Długi Targ tworzy tzw. Drogę Królewską. Jest to główna trasa turystyczna miasta - to tutaj znajduje się ogromna część najważniejszych zabytków Gdańska. Skąd nazwa Droga Królewska? To właśnie tędy królowie polscy uroczyście wjeżdżali do Gdańska - tradycja sięga roku 1457 i Kazimierza Jagiellończyka.

Plac o nazwie Długi Targ pełni rolę starówki Gdańska. To miejsce jest przepełnione zarówno turystami, jak i miejscowymi, niemal o każdej porze dnia. To tutaj gdańszczanie umawiają się na spotkania - mnóstwo tu kawiarń i restauracji.

Wzdłuż Drogi Królewskiej znajdują się wiele znanych zabytków Gdańska: Fontanna Neptuna, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Brama Zielona i wiele, wiele innych pereł architektury i budowli ważnych z punktu widzenia historii miasta.

Fontanna Neptuna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Gdańska. Podobno inspiracją dla gdańskiej Fontanny Neptuna była podobna fontanna z Bolonii. W Ratuszu Głównego Miasta dziś mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Gdański Dwór Artusa nie był jedynym w Polsce, ale za to najbardziej znanym budynkiem o tej nazwie. Pełnił on rolę miejsca spotkań kupców, a ich nazwa wywodziła się od imienia legendarnego króla Artura. W gdańskim Dworze Artusa znajduje się obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Zielona Brama to największa z bram wodnych w Gdańsku, pochodząca z XVI wieku. Zaprojektował ją Regnier z Amsterdamu, brama reprezentuje manieryzm niderlandzki.

Kamienice, które znajdują się w tej części miasta należały niegdyś do najzamożniejszych jego mieszkańców. Większość z nich została zniszczona podczas II wojny światowej, po czym odbudowana i do dziś cieszą oko oraz zachwycają pięknem.

W średniowieczu na tym właśnie placu odbywały się egzekucje, m.in. kobiet posądzonych o czary oraz innowierców. Za czasów Krzyżaków plac nosił nazwę Longa Platea, a na początku XX wieku Langer Markt.

Zobacz inne atrakcje

Gdańsk: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami