Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka w Gdańsku, a konkretniej Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, kościół mariacki, to bardzo ważna z perspektywy historii miasta świątynia. Gotycka budowla zadziwia wielkością i monumentalnością. Jej potężna sylwetka, długa na 105,5, szeroka na 66 i wysoka na 82 metry, wyrasta wysoko ponad inne budynki Gdańska.

Kościół jest zbudowany na planie nieregularnego krzyża łacińskiego. Jego sylwetka jest zdominowana przez gładkie, surowe, wysokie ściany i wysokie okna. Wnętrze świątyni zdobią liczne dzieła malarstwa i rzeźby z okresu gotyku i baroku.

Według przekazów w tym miejscu już od 1243 roku stał inny kościół. Natomiast kamień węgielny pod obecną świątynie wmurowano w 1343 roku. Budowa obecnego kościoła trwała w sumie 159 lat.

W swej historii kościół był świątynią katolicką, ale w niektórych okresach przechodził w ręce Ewangelików. Przez wiele lat służył jednocześnie katolikom jak i protestantom, by ostatecznie w 1946 roku powrócić do Kościoła Rzymskokatolickiego i pozostać w nim po dziś dzień. Budowla została poważnie zniszczona w wyniku działań wojennych II wojny światowej. Na szczęście większość z zabytków zdobiących wnętrze świątyni udało się uratować, a po wojnie dokonano naprawy zniszczeń.

Kościół pełnił zawsze ważną rolę w życiu kulturalnym Gdańska - działali tutaj wybitni kompozytorzy i muzycy. Bazylika Mariacka w Gdańsku jest miejscem pochówku wielu przedstawicieli elity, m.in. zamożnych mieszczan, polityków, dawnych burmistrzów miasta.

Zobacz inne atrakcje

Gdańsk: wybrane hotele

Aleje Jerozolimskie 142B
02-305 Warszawa
* - Koszt połączenia zgodnie z cennikiem operatora
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej
w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.
tel: +48 (22) 492 77 77
tel: 801 08 08 07
NIP: 526 - 23 - 61 - 606
e-mail: rezerwacja@hotele.pl
Warunki rezerwacji Skontaktuj się z nami